Egitim Sitesi (Sbs,Öss,Kpss) Öncesi Hazırlık Sitesi

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Join the forum, it's quick and easy

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi

enes
    enes
    ÜSt Seviye Öğrenci
    ÜSt Seviye Öğrenci

Paylaşım Gücü : 25138
    Üye Rep Gücü : 1

Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi Empty Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi

Mesaj tarafından enes Paz Ekim 03, 2010 9:56 pm

Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi

Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi 2010_DegerlerEgitimi_1 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törenin ardından öğrencilere ''Değerler Eğitimi'' konulu ders verdi.
    enes
    enes
    ÜSt Seviye Öğrenci
    ÜSt Seviye Öğrenci

Paylaşım Gücü : 25138
    Üye Rep Gücü : 1

Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi Empty Geri: Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi

Mesaj tarafından enes Paz Ekim 03, 2010 9:57 pm

Bakan Çubukçu, “Değerler Eğitimi “ Konulu İlk Dersi Verdi 2010_DegerlerEgitimi_2 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törende önce ilk ders zilini çaldı, ardından bir sınıfa geçerek, öğrencilere “Değerler Eğitimi” konulu ders verdi. Geçen sene eğitim-öğretim yılının ilk gününde “barış, hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün” önemine değinen Bakan Çubukçu, bugün de insanların yaşamında ayrı bir öneme sahip olan değerlerden bahsetti. Değerler eğitiminin herkese hava, su, ekmek kadar gerekli olan değerleri kapsadığını dile getiren Bakan Çubukçu, sevginin, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve merhamet duymanın, çalışkanlığın, insan hak ve özgürlüklerine saygının, eşitliğe ve hukukun üstünlüğüne inanmanın, hoşgörünün birer değer olduğunu ifade etti. Bakan Çubukçu “Bunun gibi sayısız değer ancak demokratik kültürün hakim olduğu bir toplumda kuru söz olmaktan çıkıp hayata geçme şansına sahip olur” dedi. Bu değerlerin doğumdan başlayarak aile, okul ve toplum içerisinde edinildiğine işaret eden Bakan Çubukçu, her kuşağın bir sonraki kuşağa bu değerleri aktardığını anlattı. Bakan Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Her şeyin hızla eskidiği, değerlerin ve alışkanlıkların baş döndürücü bir hızla değiştiği çağımızda değişimi sağlıklı yaşayabilmek için geleneğe ve toplumu bir arada tutan ortak değerlere ihtiyacımız var. Bu yüzden sizlerin bu ortak değerlere sahip çıkmanız, doğru tutum ve davranışlar edinmeniz okul başarılarınız kadar önemli ve değerli. Bilgi dediğimiz şey tek başına bir anlam ifade etmez. Eğer o bilgiyi kendimizin, ailemizin, toplumun ve insanlığın geleceği yararına olumlu kullanabiliyorsak bir anlam kazanıyor. Yani öğrenmekteki amacımız daha çok şey bilmek değil, bildiklerimizi insanlığın başarısı, mutluluğu, refahı ve insanca yaşaması için kullanmak olmalı. Sizler saygı, öz güven, adil olma, aile birliğine önem verme, bağımsızlık, barış, bilimsellik, çalışkanlık, dayanışma, duyarlılık, dürüstlük, estetik, hoşgörü, misafirperverlik, özgürlük, saygı, sevgi, sorumluluk, temizlik, vatanseverlik, yardımseverlik gibi değerlere sahip çıkacaksınız.” Bu değerleri benimsemiş bireylerin sağlayacağı katkılarla ülkedeki mutluluğun, huzurun ve barışın güçleneceğini vurgulayan Bakan Çubukçu, bilgiye her zaman her yerde ulaşılabileceğini ancak doğru tutum ve davranışları edinmenin küçük yaşlarda başladığını ve hayat boyu sürecek bir uğraş gerektirdiğini ifade etti. Bu uğraşın adını “insan olmak” şeklinde niteleyen Bakan Çubukçu, şunları kaydetti: “Toplumu oluşturan bizler; sevgi, saygı, hoşgörü, barış ve huzur içinde bir arada yaşayabilmek için birbirimize karşı sorumluluklarımız, hak ve görevlerimiz olduğunu unutmamalıyız. İşini iyi yapmak, başkalarına yardım etmek, kendisine verilen görevi zamanında yerine getirmek, güzel söz ve davranışlara sahip olmak ve kimi zaman öfkelenmek yerine tebessüm edebilmek iyi insan olmak için çaba sarf etmenin göstergeleridir. Bu çabanızda sizlere destek olmak, rehberlik etmek, başta öğretmenleriniz olmak üzere hepimizin görevi. İnanıyorum ki eğitim hayatınızda sevgiyi, saygıyı, insan olmaya dair tüm güzel davranışları, yardımlaşmayı, işbirliğini, başkalarının haklarına saygı göstermeyi, çevreyle birlikte yaşamanın kurallarını öğrenecek ve pekiştireceksiniz. Sizden küçüklere güzel davranışlarınızla örnek olacaksınız.” Öğretmenlere de seslenen Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, öğretmenlerin sadece öğretim programlarının uygulayıcısı olmadıklarını vurgulayarak, öğrencilere değer kazandırmada öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü belirtti. Bu görevlerin başında da öğrencilere iyi bir “rol model” olmanın geldiğini ifade eden Bakan Çubukçu, “Büyük önem atfettiğimiz değerler eğitimi, demokratik vatandaşlık, insan hakları eğitimi gibi öğretim programlarında yapılan düzenlemelerin başarısı öğretmenlerimizin bu konuyu etkili bir şekilde işlemeleri ve öğrencilerine doğru tutum ve davranışları kazandırmalarına bağlıdır. Bu vesileyle ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü belirtmek isterim'' diye konuştu. Dün, bugün ve gelecek çizgisinde kültür ve medeniyetlerin oluşmasında nesilden nesile aktarılan değerlerin önem taşıdığını vurgulayan Bakan Çubukçu, gelişmiş ve kalkınmış ülkelerin değişime açık, sorunları tespit edip bunlara çözüm üretebilen, geleceği inşa edebilecek zihinsel alt yapıya sahip bireyler yetiştirdiklerini anlattı. Türk toplumunun tarihsel ve kültürel birikimiyle “ben” ve “biz “algısını dengeleyen değerlere sahip olduğunu belirten Bakan Çubukçu, bu açıdan dürüstlük, dayanışma, iyilik, doğruluk, sevgi ve saygı, hoşgörü ve yardımlaşmayı kendine ilke edinmiş, bu değerleri içselleştirmiş ve davranışa dönüştürmüş bireylerin toplumun gelişmesine de katkı sağlayacağına işaret etti. Herkesin hayatında örnek olarak benimsediği öğretmenler bulunduğunu söyleyen Bakan Çubukçu, öğretmenlere, “Okullar bir yaşam alanı olarak öğrencilerimizin hayatı öğrenip toplumsal değerlerimizi benimsedikleri mekanlardır. Bu açıdan öğrencilerimizin öğrenme, sizlerin öğretme mekanları olarak sadece sınıfları değil tüm okulu hatta yakın çevreyi eğitimin bir parçası haline getirmek için çaba sarf etmeniz oldukça anlamlıdır. Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Forum Saati Çarş. Mayıs 08, 2024 10:03 pm