Egitim Sitesi (Sbs,Öss,Kpss) Öncesi Hazırlık Sitesi

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Join the forum, it's quick and easy

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı

enes
    enes
    ÜSt Seviye Öğrenci
    ÜSt Seviye Öğrenci

Paylaşım Gücü : 25143
    Üye Rep Gücü : 1

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı Empty Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı

Mesaj tarafından enes Paz Ekim 03, 2010 9:37 pm

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı:

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, “Üniversiteler hep toplumun önünde olmalı, değişen dünyaya uyum sağlayarak toplumun ihtiyaçlarını ve yararını gözeterek bilim üretmelidir” dedi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı 2010_01102010Acilis_1

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı 2010_01102010Acilis_2 Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi açılış törenine katıldı. Törene ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ve Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de katıldı. Bakan Çubukçu yaptığı konuşmada, üniversitelerin bulundukları şehrin gelişimine, kültürüne, ekonomisine, sosyal yaşamına çok değerli katkılar sağladığını belirtti. Bakan Çubukçu, “Bu eğitim-öğretim yılında öğrencilere kapılarını açan Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi de hiç kuşkusuz ilçemize bir canlılık ve hareket getirecek” dedi. Polatlı'nın sahip olduğu potansiyeli harekete geçirecek, ivme kazandıracak en temel unsurun eğitim olduğunun altını çizen Çubukçu, bu eğitim yerleşkesine öncelikle ilçenin sahip çıkması, herkesin elinden gelen katkıyı yapması gerektiğini söyledi. Bakan Çubukçu, ''Üniversitelerimiz, beşeri sermayeyi harekete geçirecek ve ona yön verecek ekonomiye ivme kazandırmasıyla, hukuka saygıyı geliştirerek demokratik ortamı oluşturmasıyla, toplumun ortak değerlerini gençlere aktararak, toplumsal dayanışma ve kontrolü sağlamasıyla ve daha sayılabilecek birçok işleviyle ülkemiz açısından ihmal edilmeyecek büyüklükte ve güçte öncü kuruluşlardır” diye konuştu. Gazi Üniversitesi'nin 28 yıllık geçmişi olduğunu, 4124 öğretim elemanı, 53 bin 997'ye yakın öğrencisiyle Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu belirten Bakan Çubukçu, üniversitenin, 19 fakültesi, 6 enstitü, 4 yüksekokul ve 10 meslek yüksekokul ile hizmet verdiğini söyledi. Üniversitelerin evrensel ilkeler doğrultusunda öncelikle bilimin üretildiği ve paylaşıldığı alanlar olduğunu vurgulayan Bakan Çubukçu, “Üniversiteler hep toplumun önünde olmalı, değişen dünyaya uyum sağlayarak toplumun ihtiyaçlarını ve yararını gözeterek bilim üretmelidir'' dedi. Bir ülkenin yükseköğretim düzeyinin o ülkenin her açıdan kalkınmışlığının temel göstergesi olarak kabul edildiğini ifade eden Bakan Çubukçu, “Artık günümüzde kalkınmışlık düzeyi, bilim ve teknolojinin toplum hayatına yansımalarının yanında esas olarak insan kalitesi endeksine, o da üniversitelere bağlı hale gelmiş bulunmaktadır. Üniversite yakın çevrenin, ülkenin ve tüm insanlığın ekonomik, politik, eğitim, sağlık, sosyal ve diğer problemlerine çözüm üretmekle görevlidir” diye konuştu. Yükseköğretimde okullaşma oranının yüzde 54.43'e yükseldiğini bildiren Bakan Çubukçu, Dokuzuncu Kalkınma Planı'nda 2013 hedefinin yüzde 48 olduğu düşünüldüğünde bu hedefin bugünden aşıldığını söyledi. Bakan Çubukçu, şöyle dedi: ”Dünyadaki gelişmeler dikkate alındığında daha gidecek uzun bir yolumuzun olduğu ve bu alandaki çabanın her geçen gün artarak sürdürülmesi gerektiği de bir gerçek. Bilgi toplumuna ulaşmak için mevcut kaynaklar ve potansiyel yükseköğretim konusunda da yeterli ölçüde kullanılmaya çalışılmakta ve YÖK bütçesinin genel bütçe içindeki payı düzenli bir şekilde artmaktadır. Ayrıca 2002-2009 yılları arasında kamu ve üniversite Ar-Ge ödeneklerinin büyük ölçüde yükseltildiğini söylemek gerekir. Üniversite Ar-Ge bütçesi 2002 yılında 86 milyon 623 bin TL idi. 2010 yılına geldiğimizde üniversite Ar-Ge bütçesi 480 milyon 389 bin TL olmuştur. Artış oranı yüzde 455'tir. Hedefimiz, ülkemizin tüm şehirlerine yaygınlaştırdığımız eğitim kurumlarımızı ilerleyen yıllarda nitelik olarak da dünya standartları düzeyine taşımak ve bu ilerleme sürecini hızımızı kesmeden, heyecanımızı yitirmeden sürdürerek bilgi toplumunu oluşturmak.'' Gençlere de seslenen Bakan Çubukçu, “Ülkemizi bu hedefe sizler ulaştıracaksınız. Sadece ülkemizin değil, tüm insanlığın ekonomik, politik, eğitim, sağlık, sosyal ve diğer problemlerine çözümler üreteceksiniz. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Bu köklü kurumun çatısı altındaki siz gençlerimizin ileride ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında çok önemli roller üstleneceğinize büyük bir inanç duymaktayım” diye konuştu. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Polatlı Belediyesi Kaşgarlı Mahmut Mahalle Konağı'nı da ziyaret etti. Bakan Çubukçu, burada yaptığı konuşmada, mahalle konaklarının, içerdikleri çalışmalar itibariyle bulundukları bölgelerde çocuklar ve kadınların sosyal hayatında çok önemli olduğunu vurguladı. Bakan Çubukçu, “Burası hepinizin, okuma yazmadan sağlık sorunlarınıza kadar, çocuklarınızın derslerinin tekrarına kadar hayatınızda sorun olarak algıladığınız pek çok meseleyi çözebileceğiniz bir yer” diye konuştu. Mahalle konaklarının birlik ve beraberliğin, dayanışmanın gelişmesine de büyük katkı sağladığını söyleyen Bakan Çubukçu, belediyelerin artık sosyal hayat içindeki sorunlarla da yakından ilgilendiğini vurguladı.

Forum Saati Cuma Mayıs 10, 2024 1:36 am