Egitim Sitesi (Sbs,Öss,Kpss) Öncesi Hazırlık Sitesi

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Join the forum, it's quick and easy

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

Okuldan gelir gelmez derse zorlamayın

HyPeRDem0N
    Yeni Öğrenci
    Yeni Öğrenci

Paylaşım Gücü : 24841
    Üye Rep Gücü : 0

Okuldan gelir gelmez derse zorlamayın Empty Okuldan gelir gelmez derse zorlamayın

Mesaj tarafından HyPeRDem0N Salı Ekim 05, 2010 12:31 am

Okuldan gelir gelmez derse zorlamayın Ogrenci-kizOkuldan gelir gelmez derse zorlamayın - Doğan Sarıtaş - Çocuğun belirli bir çalışma yeri olduğu gibi belirli bir çalışma saati de olması gerektiği, ancak çocukların okuldan gelir gelmez derse oturtulmaya zorlanmasının yanlış olduğu bildirildi. Aile ve çocuk eğitimiyle ilgili çeşitli araştırmaları bulunan Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, okullar açıldığı zaman velileri tatlı bir telaşenin sardığını belirtti. Okul başarısı için ebeveynlere öncelikle çocukları için sağlıklı bir ortam ve çevre sağlamasını, en önemlisi de iyi örnek olmasını öneren Prof. Dr. Aydın, çocuğun evde ders çalışmasının kontrol edilmesi ve çocuklara nasıl ders çalışılacağının öğretilmesi gerektiğini söyledi. Çocuğa sınıfta nasıl not alınacağının, bir kitabı okumakla çalışmak arasındaki farkın, çeşitli testlerin nasıl uygulanacağının öğretilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu: ''Ancak, 'hadi git, dersine çalış' demekle çocuklara ders çalıştıramazsınız. Kendimiz televizyon seyrederken, çocuğa 'git öbür odada ders çalış' dememizin hiçbir faydası yoktur. Gerekirse televizyonu kapatmalı veya ölçülü bir şekilde birlikte seyretmeliyiz. Ona güvendiğimizi belli ederek onu tatlı bir şekilde uyarabilir, bazen birlikte oturarak çalışmasını sağlayabiliriz. Şayet çocuk istiyorsa ve faydalı oluyorsa, arkadaşlarıyla birlikte ders çalışmasına imkan tanınmalıdır. Çocukların ödevlerine yardımcı olunmalı ancak onların yerine ödevleri yapılmamalıdır. Anne babanın çocuklarının ev ödevlerine katılması, ona ders çalışmayı öğretmesi, okumanın zevkli bir iş olduğu duygusunu verecek ve çocuğun okula bağlanmasını sağlayacaktır.''

ALıntıdır. Ama Arkadaslar. Ben Lise 1 Gidiorm. Gerkcekten ZOrlamayın Dİrek...
    KatiL_KobrA
    Yeni Öğrenci
    Yeni Öğrenci

Paylaşım Gücü : 24873
    Üye Rep Gücü : 0

Okuldan gelir gelmez derse zorlamayın Empty Geri: Okuldan gelir gelmez derse zorlamayın

Mesaj tarafından KatiL_KobrA Salı Ekim 05, 2010 9:57 pm

Hocam. DOğru Aslında ama Yarıstyız her dk onemlı.

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 5:01 pm