Egitim Sitesi (Sbs,Öss,Kpss) Öncesi Hazırlık Sitesi

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Join the forum, it's quick and easy

Üye Olarak Hiç Bir Şey Kaybetmessiniz. Sadece Daha İyi Hizmet Alırsınız. Tr-Egitim.Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İnceltme işareti ( ^ )

zuzu16
    zuzu16
    Çalışkan Öğrenci
    Çalışkan Öğrenci

Paylaşım Gücü : 25037
    Üye Rep Gücü : 10

İnceltme işareti ( ^ ) Empty İnceltme işareti ( ^ )

Mesaj tarafından zuzu16 Çarş. Ekim 06, 2010 7:45 pm

İnceltme işareti ( ^ )

Bir noktalama işareti ve bir tipografik işarettir. "Düzeltme işareti" veya "şapka" olarak da adlandırılır.

Türkçede kullanımı

Arapça ve Farsça kökenli sözcüklerde g, k ünsüzlerinden sonra gelen a, ü ünlülerinin üzerine inceltme işareti konur. Bu inceltme işareti g, k ünsüzlerinden sonra gelen a, ü ünlülerinin kimi zaman ince kimi zaman da uzun okunmasını sağlar.
    Örnek: Dükkân, kâfir, mahkûm, sükût, kâğıt, mezkûr, kâbus, rüzgâr, hikâye, mekân, yadigâr, ordugâh
    Yazımları aynı, anlam ve okunuşları ayrı olan yabancı sözcükleri ayırt etmek için inceltme işareti konur.
    Örnek:
    adet: sayı
    âdet: görenek, alışkanlık
    alem: bayrak, minare ve cami kubbelerinin üstündeki hilâl
    âlem: dünya, evren
    aşık: küçük kemik, aşık kemiği
    âşık: çok seven kimse
    hal: sebze-meyve satılan yer
    hâl: durum, vaziyet

Arapça ve Farsça kökenli sözcüklerde l ünsüzünün ince okunduğunu göstermek için de kullanılır.
    Örnek: Ahlâk, felâket, ilâve, kelâm, billûr, ilâç, lâle, lâzım, üslûp
    Nisbet î'sini göstermek için düzeltme işareti kullanılır.
    Örnek: Millî, siyasî, hukukî, askerî, ilmî, insanî, iktisadî
    (Nisbet î'sinin yerine Türkçe'de kimi zaman -sel, -sal ekleri kullanılabilir.
    Örnek: Siyasî - siyasal, dinî - dinsel

Not: Alfabetik sıralamalarda kısa ünlüler önce gelir. Örneğin alem kelimesi âlem kelimesinden önce yazılır.

İngilizcede kullanımı

İngilizce'de "caret" adını alan inceltme işareti, bir metin gözden geçirilirken metnin herhangi bir yerinde düzeltme yapılmasını gerektiğini ortaya koyar. Daha çok bir noktalama işaretinin yokluğuna, kelime eksikliğine ya da yarım bırakılmış cümlelere işaret eder.
    Bilgisayar

Bilgisayarcılıktaki programlama dillerinde kullanılan bir işarettir.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 12:53 am